Допит Протасевича - Кремль жене Лукашенка в свої обійми

Володимир Путін та Олександр Лукашенко Фото: Getty Images

«У ЛНР заявили, що Протасевич зізнався у вбивстві мирних жителів Донбасу», — новини з такими заголовками в середу, 16 червня, раптом з’явилися в стрічках російських, білоруських і сепаратистських ЗМІ. Але, здавалося б, де фейковий «ЛНР» і до чого тут заарештований білоруський опозиціонер Роман Протасевич, якого схопила влада, насильно посадивши літак? Справа в тому, що влада Білорусі допустили так званих прокурорів «ЛНР» до допиту Протасевича. Сам цей факт вже викликає занепокоєння, адже раніше офіційний Мінськ офіційно не визнавав суб’єктність окупаційних адміністрацій Донбасу, а тепер, як виявилося — активно з ними співпрацює. Як такий фінт Олександра Лукашенка відіб’ється на україно-білоруських відносинах і що взагалі відбувається, розбирався «Апостроф».

«Звірячий вбивця»

Інформація про допит Романа Протасевича окупаційною владою, з’явилася на сайті, так званої, «генеральної прокуратури ЛНР» . На окупованих територіях Луганської області ще 27 травня — за лічені дні після арешту в Білорусі — завели справу стосовно Протасевича за його участь в бойових діях на Донбасі. А вже 1 червня в «ЛНР» звернулися до слідчих органів Білорусі з проханням провести з ним «слідчі дії».

У середу, 16 червня, бойовики повідомили, що під час допиту опозиціонера, отримали «неспростовні докази» причетності Протасевича до діяльності «Азова» і «звірячим вбивствам мирних громадян Донбасу в 2014-2015». «Прокурори» заявили, що ця інформація буде використана для підготовки позовів до ЄСПЛ і Міжнародний кримінальний суд.

Утім, розповіді окупантів про «карателів» з «Азова» і «звірячі вбивства мирних громадян» — стара пісня. Вона триває вже сім років війни. Однак весь цей час її виконували керівництво РФ та проросійські маріонетки на Донбасі, а не влада Білорусі. Тому показово, що подяку за те, що допит Протасевича в принципі відбувся, бойовики висловили особисто Олександру Лукашенку і КДБ Білорусі. А це вже прецедент, адже раніше такого співробітництва, принаймні прямого і публічного, у офіційного Мінська з бойовиками незаконних «республік» не було.

Український МЗС вже дав розпорядження посольству України в Мінську звернутися до білоруської влади за офіційними роз’ясненнями, але поки на питання: «що це було» влади Білорусі не відповіли.

Так що ж це було?

Для того, щоб відповісти на це питання, варто розуміти, а чи дійсно бойовики ЛНР допитували Романа Протасевича, і якщо допитували, то в якому форматі? МЗС Білорусі мовчить і ніяких деталей не повідомляє, однак за словами аналітика Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевича, події могли розвиватися за трьома сценаріями.

Перший — допит був. «Приїхали якісь люди з паспортами ЛНР або паспортами РФ і допитали Протасевича», — пояснює «Апострофу» Тишкевич.

Другий — «слідчі» ЛНР в Білорусь взагалі не приїжджали. «Були підготовлені деякі питання, які через російські слідчі органи були спрямовані в Білорусь з проханням білоруським слідчим задати ці питання», — додає Тишкевич.

Третій — не було ні допиту, ні фізичних візитів, а весь інцидент — просто гра в інформаційному полі: захотіли — написали.

«Реально незрозуміло, чи був допит або його не було, — коментує ситуацію «Апострофу» журналіст з Білорусі Денис Стаджі. — Це чисто інформаційна гра: не так уже й Лукашенко прагне щось показати Путіну, щоб пускати до себе людей з «ЛНР». Тим більше, що таким чином він демонструє відсутність суверенітету у себе. Та й не настільки Лукашенко хоче зіпсувати відносини з Україною, хоча вони і так вже дуже погані, щоб пускати до себе «ЛНР» допитувати Протасевича».

Але незважаючи на те, який з цих трьох варіантів стався в реальності, в будь-якому випадку у Білорусі буде посилюватися конфлікт з Україною.

«Якщо візит справді був, то це реальна проблема і де-факто визнання права структурам бойовиків іменуватися слідчими органами. Це, природно, викличе напругу у відносинах із Україною. У такому випадку, Мінськ може визнавати бойовиків і йти далі на конфлікт, або заперечувати до останнього», — зазначає Тишкевич.

«Хоча Лукашенко і не легітимізує утворення на Донбасі прямо, але таким чином показує, що готовий йти на поступки, які цікаві Москві, — додає в коментарі «Апострофу» глава Ради зовнішньої політики «Українська призма» Геннадій Максак. — Можливо, це була частина пакетних угод при зустрічі з Путіним. Це ще один елемент лояльності до Росії, який намагається показати Білорусь в публічному полі».

Але якщо «слідчі» з «ЛНР» не приїжджали в Білорусь, це все одно конфлікт.

«Якщо візиту не було і питання Протасевичу були передані через російські слідчі органи, то це та ж сама проблема, тільки вид збоку. Якщо ж вся ця активність знаходиться просто в інформаційному полі, то розтяжка для Мінська ще більш цікава. Кураторами луганських бойовиків з боку РФ є ФСБ. І навіть якщо Мінськ говоритиме, що допиту не було, це означає фактично звинувачувати ФСБ у брехні. І тут вже конфлікт з Росією і все одно конфлікт з Україною», — пояснює Тишкевич.

А зростання напруженості в україно-білоруських відносинах, який неминуче настане після цього інциденту — однозначна вигода для Москви.

«Росія ставить максимально на те, щоб ці відносини погіршилися до стану неповернення. Український ринок для Білорусі — це певний компенсатор російського ринку, як взагалі-то і білоруський ринок для України. І в разі торгової війни є можливість грати на перекидання експорту з російського на український ринки і навпаки. Але для Росії критично важливо, щоб зникла подушка безпеки у вигляді українського ринку, тому що тоді можна заганяти Білорусь далі в інтеграційну пастку», — резюмував Тишкевич.

«Нам дуже болісно давалася відмова від економічних відносин з Білоруссю, оскільки 5 мільярдів товарообігу це великий показник. І ми намагалися маневрувати. Але я думаю, тепер Україна буде більш солідарна з тими економічними і персональними санкціями, які пред’явить Білорусі США і ЄС», — додає Максак.

І вибратися з санкційної ями Білорусі буде вже не просто, адже посередника в особі України вона втратить.

«Для Росії важливо, щоб Мінськ не мав можливості знайти в особі України в майбутньому посередника в діалозі з деякими країнами ЄС. У такому випадку РФ для Білорусі залишається чи не єдиною країною, яка буде піднімати білоруське питання в ЄС і США», — відзначає Тишкевич.

Щодо самого Романа Протасевича і перспективи передачі його в «ЛНР» для «суду», то експерти, які були опитані «Апострофом», в такий сценарій не вірять.

«Реальних наслідків з видачею його в «ЛНР» це мати не буде», — резюмував Геннадій Максак.

Джерело