Російський газ - як Газпром за допомогою пропаганди викручує руки Європі

Михайло Крутіхін Фото: facebook.com

У ЗМІ протягом останніх днів регулярно з’являються матеріали про те, що «Газпром» призупиняє наповнення газових сховищ (ПСГ) в Європі. При цьому робиться акцент на тому, що ПСГ в країнах ЄС зараз нібито спустошені після холодної зими. Про те, чому мова йде про інформаційну війну з боку Кремля, а також про те як Росія намагається підвищити ціни на газ і дати сигнал своєму лобі серед європейських чиновників, в інтерв’ю «Апострофу» розповів експерт в сфері енергетики, партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін.

— В деяких російських інформагентствах, а після цього — і в деяких західних ЗМІ, останнім часом активно розкручується інформація про те, що російський «Газпром» призупинив закачування газу в сховища Європи. При цьому, незважаючи на появу таких новин, немає якихось офіційних повідомлень з боку російської влади. Чи є це шантажем ЄС, демонстрацією газопровідної сили Росії?

— Насправді ми не знаємо, наскільки заповнені потужності, які «Газпром» орендує або володіє в Європі у вигляді підземних газосховищ. Ми не знаємо, скільки там накопичено газу, але обсяг може бути значним — і «Газпром» міг припинити наповнення сховищ просто тому, що в цьому немає необхідності. Ми не знаємо причини.

Але ми бачимо, що «Газпром» дійсно зменшував прокачування газу. Наприклад, через Україну обсяг впав на 5,8 млрд кубометрів газу в порівнянні з попереднім роком. Через Польщу трохи збільшився — на 3,5 млрд кубометрів. Але «Північний потік-1» був завантажений менше, ніж на 50%. Тому «Газпром» став прокачувати в Європу менше газу, ніж зазвичай. Але спекулювати на тему шантажу Європи або чогось ще без доказів я зараз не можу.

— На російському «Інтерфаксі», зокрема, є інформація, що через холодну зиму сховища порожні і Європі зараз вкрай потрібен російський газ.

— Ні, я вважаю, що ця паніка передчасна. По-перше, ми бачимо, що в цьому році дійсно менше накопичено газу в сховищах — менше середнього за останні п’ять років. Але все одно кількість газу залишається в тому «коридорі», який був за останні 10 років. Так що ніякої трагедії я в цьому не бачу. І друге — ще раз повторю — ми абсолютно не бачимо цифри, скільки газу «Газпром» вже закачав в свої потужності в Європі.

Газосховища є на українській території — на заході країни, хороші, потужні. І Україна вже накачала туди 17 млрд кубометрів газу для того, щоб забезпечити попит в пікові зимові холоди. В Європі є багато підземних сховищ газу, які використовуються теж як резерв під час опалювального сезону. «Газпром» є одним з власників таких потужностей, а частину він орендує.

— Ви згадали про українські ресурси. Чи можна сказати, що якщо «Газпрому» прийде в голову «перекрити вентиль», то Україна зможе рятувати Європу в холодну зиму.

— Навпаки, я думаю, що накопиченого газу буде недостатньо. Швидше, Україна буде отримувати підземний газ і зі своїх підземних сховищ, і з Європи. У сховищах зараз накопичено 18 млрд кубометрів, і хоча накопичення буде ще тривати до зими, цього, а також власного видобутку 20 млрд кубометрів на рік буде недостатньо для внутрішнього користування. Так що Україна все одно буде купувати газ у європейських компаній.

— Пишуть росіяни і про дефіцит скрапленого газу на ринку. Це правда?

— Ні, це перебільшення. Його зараз на ринку досить. Єдина проблема, що трейдери його в основному направляють в Азію, де ціни піднялися дуже високо і є хороший попит. Через це в Європі утворився невеликий дефіцит скрапленого газу. А оскільки «Газпром» не збільшує свої поставки, то і норвежці не надто збільшують поставки. Через що в Європі зараз дуже зросли ціни на газ і наразі перевищили $ 500 за 1 тис. кубометрів.

— Якщо запустять «Північний потік-2», дефіцит газу в Європі зменшиться?

— Навіть без «Північного потоку-2» потужності газопроводів, які йдуть з Росії в бік Європи в 1,5 і навіть в 2 рази більше, ніж Європі потрібно газу. Тому чи є «Північний потік-2» чи ні його — попит в Європі анітрохи не зміниться.

— Парадоксальна ситуація, але «Інтерфакс» пише, що Росія припинила прокачування газу в Європу, тому що в Європі сховища «спустошені повсюдно», але «заповнення російських майданчиків для компанії — безумовний пріоритет»…

— Давайте я не буду коментувати все, що пише «Інтерфакс». Тому що я бачу, що все, що там написано, отримано з каналів «Газпрому», Там немає ніяких незалежних думок. І давайте розглядати цю інформацію як газпромовскую пропаганду без опори на якісь достовірні джерела. Я не виключаю, що головна мета цієї пропаганди якраз підвищити ціни в Європі на газ, щоб «Газпром» більше отримував за свої поставки.

Досить почитати корпоративний журнал «Газпром» — там що ні стаття, то газпромівська пропаганда, яку потім проектують деякі російські видання. Крім того, ми розуміємо, що в Європі є велике лобі «Газпрому», яке працює в інтересах російської компанії і російського уряду. Це так звана «шрьодерізація». І продажні політики, і проплачені ЗМІ — все це є в Європі.

— Зважаючи на ситуацію, що робити Україні?

— Заповнювати сховища і укладати договори про постачання газу до європейських трейдерами — на майбутнє.

Джерело