Вакцинуватися від коронавірусу - лікар імунолог розповіла кому можна і ні

Віра Казмірчук Фото: Апостроф

Дедалі більше країн заявляють про стрімке поширення вірусу «Дельта». Він на повну лютує у сусідній Росії та був зафіксований в Україні. Експерти запевняють, що боротися з ним можна за допомогою вакцинації. Утім в умовах, коли вакцин недостатньо, як-от в Україні, на допомогу приходять доволі прості поради. Як уберегтися від нового штаму коронавірусу, які несприятливі наслідки можуть виникнути після вакцинації та кому її робити не можна, а також на що треба звернути увагу після хвороби — в ефірі ток-шоу «Всьо по бєспрєдєлу» з Роксаною Руно на Апостроф TV розповіла лікар-імунолог, доктор медичних наук ВІРА КАЗМІРЧУК.

— Ви вакцинувалися?

— Я не вакцинувалася і не буду. Не тому що я проти вакцинації. Я по віку вже боюся вакцинуватися будь-якою вакциною.

— Чому?

— Я не розумію, не знаю, не можу пояснити принцип роботи будь-якої вакцини.

— І це нам каже професор?

— Так. Настільки багато в літературі є протиріч, які не можна пояснити.

— Ви розумієте, що ви зараз спростовуєте всі заяви всіх урядів всіх країн світу. Вони ж закликають вакцинуватися, тому що це рятує життя.

— Ні, я не спростовую. Розумієте, кожна країна обирає собі вакцини. Наприклад, Ізраїль обрав Pfіzer і вакцинується. Я сама не чула виступ міністра охорони Ізраїлю, але він каже, що після вакцинації були міокардити, але не тяжкі. І тільки у 5% були важкі міокардити. Міністр охорони здоров’я не імунолог, але я знаю, чому є ускладнення на серце. Тому що серце — найбільш вразливий м’яз.

Сьогодні є багато вакцин і ніхто не знає, яка вакцина виявиться найкращою.

— Зараз у сусідній Росії лютує «Дельта». Чи можна прогнозувати, що він так само пошириться в Україні?

— Ні. Ви знаєте Індію? Я була там місяць — колись рекламувала медицину України в Делі. Це було дуже давно. В Індії багато хто не їсть м’ясо, 70% населення Індії має дуже низький рівень білку, особливо альбуміну. Це такий білок, як таксі. Ви можете багато чого спіймати, а таксі вас відвезе, куди треба. Це білок, який є всюди. Коли людина хворіє, він виробляється шалено. А що в індусів може вироблятися, коли в них немає білку? Це особливості Індії.

— Але ж у Росії цей вірус зараз мутує. Їх не врятувало те, що вони їдять м’ясо.

— Ні, там багато в кого «водка да селедка». Ви ж розумієте, що Москва — це не Росія. Периферія… Нашим людям здається, що там добре, але нічого там доброго немає.

— Ви говорили минулого разу, що в Україні до кінця року коронавірус піде на спад.

— Піде. Вже пішов.

— Ви зараз дотримуєтеся цієї думки? Бо інші країни волають, що розслаблятися зарано, що в нас будуть локдауни.

— А я не закликаю розслаблятися. Я закликаю просто піднімати свій імунітет.

— Яким чином? Дайте прості поради.

— Споживайте зелень. Кріп, петрушка, селера, часник, цибуля — все, що хочеш. Ще зараз масово немає огірків та помідорів , але в мене на дачі вже зав’язуються. Будуть власні на городах огірки й помідори.

— То ніяких секретів і все як завжди.

— Абсолютно. Це по-перше. А по-друге, якщо ви хворий чи відчуваєте якусь хворобу (болі в серці, важко дихати або якісь епізодичні запаморочення) — йдіть до лікаря, з’ясуйте в себе рівень фібриногену. Бо ковід дуже страшний, коли фібриноген високий. Фіброліз іде. Далі — альбумін і білок. Якщо у вас низький альбумін та білок, то ви хоч будете президентом чи міністром, вас вдарить по голові, і будете у важкому стані в лікарні.

— Часто кажуть про нестачу вітамінів D та С. Їх можна приймати?

— Можна, але спочатку треба дізнатися рівень кортизолу — це функція кори наднирників. Він виробляється тоді, коли потрібно, коли є стрес. Це дуже важливий показник. Це дуже дешево та легко перевірити.

— Коли людина перехворіла, на що варто звернути увагу? У когось серце починає хворіти.

— Дуже багато людей із постковідним синдромом.

— Це що таке?

— Коли люди перехворіли на ковід — не важко хворіли, могли мати невисоку температуру, не мати важкого стану, але сама вірусна інфекція зробила свою справу. Вона порушила функцію судин, знизила функцію білку, альбуміну та імунітету загалом. Все. І вже ця людина може довго відновлюватися.

— Зараз в Україні активно триває вакцинація. На цю тему дуже багато спекуляцій, особливо щодо протипоказань. Можете нагадати основні протипоказання? Людям якого віку не можна робити щеплення або до скількох років?

— Ви знаєте прекрасно, що Pfizer можна вакцинувати тільки після 60 років.

— Тільки? А до цього віку не можна?

— Вакцинували від самого початку, а потім почали вакцинувати десь від 40. Дітей не вакцинували ніде. І до 12 років зараз не вакцинують. Ви ж здогадуєтеся чому? Тому що ніхто не знає, як це вплине. От і все. Сьогодні вже починають вакцинувати і дітей після 12 років. Але не вакцинують вагітних, новонароджених і маленьких дітей. Чому? Це розумно.

Якщо вакцинують 50-60 років, то у післявакцинальний період — рік-два — виявляться якісь ускладнення, якісь побічні дії. Розумієте, така людина справиться з таким. Вакцинуватися треба здоровій людині. В даний час вона має бути здорова — не з грипом, не з нежиттю, не з якоюсь хворобою. Треба вакцинувати здорову людину. Чим здоровіша людина вакцинується, тим менше побічних дій. Це закон вакцинації.

— Є ще якісь протипоказання?

— Не вакцинують з аутоімунними хворобами, зокрема важкими аутоімунними хворобами — це розсіяний склероз, Альцгеймера, Паркінсона тощо. Інсульти, інфаркти — теж ні.

— Що зараз відбувається у Міністерстві охорони здоров’я?

— До Міністерства охорони здоров’я прийшли некваліфіковані люди. Все. Скажіть, будь ласка, ви пам’ятаєте час, коли на полицях нічогісінько не було? Ні хліба, ні молока, не сметани — пусті полиці були. Обрали президента чи нового секретаря компартії, і все полиці повні.

— Це ви зараз за Радянський Союз?

— Так. Як був міністром Степанов, а вже за добу став його помічник? Права рука. За добу з’явилося все: і вакцини, і центри. Ви вірите в таку кінокомедію? Ви вірите в це?

— Про що це нам говорить? Що це спеціально?

— Звичайно. Бо він — друг тієї, яка прийшла реформувати медицину.

— Уляни Супрун?

— Уляна Супрун в ролі міністра охорони здоров’я знову з’явилася в нашій країні. Все, я більше коментувати це ніяк не буду.

— Кажуть, що за півроку після хвороби імунітет слабшає, і знову можна перехворіти. Це правда?

— Ви знаєте, є такі, які хворіли, але не лікувалися антибіотиками. Ті хворі, які не лікувалися антибіотиками, а лікувалися, як потрібно — жоден не має постковідного синдрому.

— Як щодо хвороби після вакцинації? Люди дійсно хворіють?

— Хворіють. Вакцинація — це не панацея.

Джерело